Menu
Total

Včelí poklady pro zdraví a krásu – Zdeněk Kulhánek

0 Comment

Domácí lékárna ze včelstva

V oblastech, kde je lékař na stovky kilometrů vzdálený, lidé odpradávna využívají k léčení nemocí, zlepšení či udržení zdravotní kondice rozmanitost zdrojů, které jim v okolí domu nabízí příroda. Její součástí jsou včelstva, jejichž hlavní význam je v opylování květů. Každé včelstvo vytváří ve svém přírodním příbytku, např. v dutině stromu nebo v úlu doslova lékárnu, která je mnohde nedoceněna. Ve střední Evropě je nejznámějším včelím produktem k léčení využíván především med. Do povědomí čím dál víc vstupují přípravky z propolisu, vosku, pylu, včelího jedu a mateří kašičky. Na oblibě získávají směsi medu s léčivými rostlinnými plody či výtažky z nich, jako např. s rakytníkem.

Méně známé v našich končinách je trubčí mléko získávané z trubčích larev, včelí záření, dýchání úlového vzduchu, spaní na úlech a úlové záření. Zastavme se u jednotlivých včelích produktů a jejich použití v lidovém léčitelství.

Medvěd věděl, kde je med

Nejstarším získávaným a pro své výživné a léčivé vlastnosti včelím produktem je med. Všimněme si slova medvěd. V něm se přímo nabízí, že vzniklo spojením dvou slov, a to med a vědět. Pozorný pravěký člověk si všiml, že huňáč ví, kde je med, za kterým neváhal šplhat k dutinám stromům. Před žihadly jej chránil kožich a touha po sladkém byla silnější, než nějaké to bodnutí do nosu. Po namlsání a opuštění stromu jej následoval zvídavý člověk, zřejmě proti žihadlům zahalený taky do kožešin. Časem přišel na to, že kouř včely odhání a cesta za medem se stala natolik snadná, že bylo možné podle letu včel vysledovat další dutiny s příslibem sladké odměny pro rodinu, pro kmen.

Pokud nějaké plásty s medem namokly a zkvasily, vznikl nápoj, který byl základem současné medoviny, která dodávala bojovníkům ve válečném poli i v soubojích zbrojnošů pohotovou a dlouhodobě působící energii. Proto si lidé medovinu oblíbili a mnohde se stala součástí slavnostních obřadů včetně svatebních hostin a některé hotely ji dávají jako  pozornost podniku při ubytování novomanželů.

Egypťané ve 4. tisíciletí před naším letopočtem sladili medem a ten spolu s voskem a propolisem využívali v kosmetice i jako prostředky při mumifikaci. Včela byla i symbolem Dolního Egypta, podle legendy se zrodila z Reových slz. Egypťané byli prvními včelaři, kteří se včelstvy kočovali na lodích po řece Nil.

Med - kousek slunce na talíři

Známé rčení praví: "sklenice medu - půl lékárny domu". Uvádí se že včely musí navštívit až 5 milionů květů aby nashromáždily 1 kg medu. Med donášejí včely létavky, aromatické látky jim umožňují vnímat charakteristickou vůni květin podle které se také orientují.

V květovém medu převažují hlavně glukóza, fruktóza, více vitamínů, pyl, méně minerálních látek, voda max. 19%.

Lesní med obsahuje mimo  glukózy a fruktózy i složitější cukry - polysacharidy, více minerálních látek, pyl, méně vitamínů, voda max. 19%. Pro vyšší obsah minerálií (na rozdíl od květového) je vhodný zejména pro starší lidi.

Ve smíšeném medu jsou všechny složky v rovnováze.

Specifické složení medu závisí nejvíc na směsi květů navštívených včelami, které med produkovaly a liší se podle lokality, období/sezony i jednotlivých včelstev. Hmotnost 1 litru medu je asi 1,4 kg. Jednoduchou zkoušku, kterou lze udělat i v obchodě, je otočení sklenice, v níž musí celistvá kulatá vzduchová bublina pomalu „proplouvat“ medem nahoru. Pokud se bublina pohybuje rychle, jako v kompotu, je med nevyzrálý nebo ředěný vodou.

Med byl odpradávna využíván jako sladidlo. Není bez zajímavosti, že na rozdíl od řepného cukru obsahuje med antibakteriální látky, které brání kazivosti zubů. Proto se před používáním cukru dětem při konzumaci medu a pečiva z něj, nekazily zuby. K uchování všech léčivých prvků v medu jej dlouhodobě nezahříváme na více než 40℃. Pokud horký čaj nebo i kávu osladíme medem, tak jej ihned ochladíme a několikaminutové  působení vyšší teploty kvalitu medu neovlivní. Mnoho lidí se pořád domnívá, že zkrystalizovaný med obsahuje krystalky dodatečně přidaného cukru. Tak tomu není. Krystalizace je přirozený proces v medu, který nastává např. u řepkového brzy po vytočení.

Pro své antibakteriální vlastnosti a složení je med využíván při léčení ran, k posílení organismu a v neposlední řadě i jako mírné, afrodiziakum. Ne nadarmo se říká:

Každé ráno lžíce medu, dělá z dědy neposedu. Výraznější povzbudivé účinky má kašička, kterou včely krmí plod budoucích matek, dělnic a trubců.

Bílkovina z pylových zrn

Pyl jsou samčí pohlavní buňky, které včely ukládají a konzervují v buňkách coby bílkovinnou složku své potravy. Obdobně jako med působí na lidský organismus jako antioxidant. Dlouhodobě vědecky sledované účinky se týkají léčení prostaty, otoků i některých druhů rakoviny. Oficiálně u nás není pyl pro proměnlivé složení jako léčivý přípravek uznán není. V léčitelství jsou však známé jeho příznivé účinky při potlačení některých forem rakoviny, nachlazení, akné, mužské sterility, anemii, vysokého krevního tlaku, vředů a některých dalších nemocí. Je však zapotřebí vždy vyzkoušet alergii pacienta na pyl. Často se používá pyl rozmíchaný v medu, kde povzbudivě působí léčivé a povzbudivé složky obou produktů.

Zabíjí i léčí

Včelí jed slouží včelám při obraně svého společenství před vetřelci, kteří se dobývají na med. V lidové medicíně  je včelí jed znám coby účinný prostředek proti nejrůznějším formám revmatismu, artritidy, astmatu a dalších nemocí, jejichž výčet by dal přinejmenším na samostatný obsáhlý článek. Znám včelaře, který pro silnou artrózu v kolenou v zimě sotva chodí, od jara do podzimu si však přikládá ke kolenům včely, po jejichž žihadlech chodí jak čiperka a zvládá obhospodařovat více než stovku včelstev.

Šupinky přinesly světlo

Vosk –  vytváří se u včel tzv. vosková zrcátka, z nichž vznikají šupinky, které jsou základním prvkem při stavbě plástu. Na 1kg vosku je zapotřebí 1,25 milionu voskových šupinek. V minulosti sloužil vosk převážně k výrobě svící, k odlévání kovů, k ošetření nábytku, v sadovnictví pro ošetření řezných ran. Horkou směsí včelího vosku a oleje kameníci napouštěli sochy, které po následném leštění získaly sklovitě lesklý povrch. V antice se takto běžně ošetřovaly mramorové sochy.

Včelím voskem se potahují tablety, lék se lépe polyká, v trávicím traktu je pomaleji rozpouštěn a účinná látka se tak uvolňuje postupně a působí delší dobu.

Dosud se na Velikonoce v kostelech zapaluje velikonoční svíce ze včelího vosku známá jako paškál.

V kosmetice je včelí vosk je součástí krémů, balzámů na rty, rtěnek, depilačních vosků a deodorantů. Ve rtěnkách zlepšuje jejich přilnavost a lesk, krémy s voskem mají lepší konzistenci, fungují jako přírodní UV faktor a zabraňují vysychání pokožky.

Proti pubertální akné se osvědčil výživný krém složený z 10 stroužků česnek 500 ml pšeničného klíčkového oleje a 30 g včelího vosku. Ve smaltované pánvičce se zahřeje jemně utřený česnek s klíčkovým olejem, ale ne dohněda. Po sejmutí z plotýnky (ohně) se nechá 4 hodiny odležet,pak se přepasíruje přes jemné síto, znovu ohřeje a rozpustí se včelí vosk. Jakmile je hmota čirá, stejnorodá, sejme se z vařiče, dobře se promíchá a plní se do skleniček. Po zchladnutí se promíchá ještě jednou a skleničky se uzavřou.

Chrání organismus

Propolis včely získávají z růstových vrcholů a výhonků mnoha rostlin. Slouží k desinfekci včelího obydlí. Propolis má extrémně silné účinky proti bakteriím, virům, plísním, zánětům, je využívaný zejména při léčení řezných a otevřených ran. Lokálně způsobuje zklidnění a znecitlivění ošetřeného místa. Propolisový sprej slouží jako prevence při proti zánětu horních cest dýchacích.

Ženám pro krásu, mužům pro sebevědomí

Mateří kašička, trubčí mléko – obojí je svou podstatou výživa budoucí včelí matky nebo trubců. Rozdíl je ve složení. Mateří kašička obsahuje více samičích hormonů, které mají příznivý vliv na ženské pohlavní orgány. Trubčí mléko zase podporuje u mužů tvorbu pohlavního hormonu testosteronu. Pro tuto vlastnost se nazývá elixír pro muže. V Česku se využívá mateří kašičky hlavně v kosmetice při výrobě pleťových krémů. V léčitelství přispívá k rychlé obnově fyzických a duševních sil. Trubčí mléko u nás, na rozdíl od zahraničí, nikdo farmaceuticky nezpracovává.

Neviditelný, avšak léčivý

Včelí vzduch a záření – jsou u nás léčitelsky málo využívané produkty včel. Jejich účinky dobře znali naši včelařící předci, kteří pod záminkou kontroly „neklidných“ včel si dali na kanapátku odpolední posilující spánek. Při mezinárodním včelařském kongresu Apimondie v Kyjevě v roce 2013 zaujal návštěvníky včelí domeček, který měl upravené ležení pro spánek přímo na úlech. V současnosti lze najít na Ukrajině mnoho takových léčivých ložnic, nabízených v agroturistice.

Obdobnou formou se využívá při léčení některých plicních onemocnění i dýchání úlového vzduchu a vlivu úlového záření na vlastnosti vody, která se po ozáření nekazí a má příznivé účinky na lidský organismus.

Fascinující život včel

Spolu se získávání včelích produktů a poznávání jejich léčivých účinků měli lidé snahu si zkrátit cestu k jejich získávání. Nejdřív odřízli včelami obývanou dutinu nad jejím vrcholem a pod základnou, pak začali vyrábět napodobeniny těchto příbytků.

Na zahrady umísťovali kláty, špalky, košnice a nakonec úly. Život včelstev měli při ruce a tak začali zkoumat jejich zákonitosti. Poznali, že ve včelstvu je nejvíc drobných včel, kterým vévodí větší královna pro níž je dnes vžitější odborný název matka. Od jara do konce léta jsou součástí včelstva i trubci, kteří nemají obranné žihadlo, neboť jejich jediným úkolem je oplodnit před pár dny vylíhlou matku.

Rada moudrého včelaře

Často se setkávám s názorem, že včely svého včelaře poznají. Nepoznají. Ve včelstvu jich je v době největšího rozvoje až několik desítek tisíc a denně se obměňují. Včelař poznal, že se musí přizpůsobit zákonitostem, které ovládají chování včel.

Kdysi, zamlada, mi zkušený včelař řekl: “Ke včelám musíš přistupovat, jako k mladé dívce. Nesmíš k ní přijít upocený, od olejů, benzínu, barev umazaný, proto musíš čistotou, mýdlem vonící. Nesmíš být nervozní,rozčilený, bezradný a už vůbec ne hysterický, když dostaneš píchanec. S tím musíš počítat. Před otevřením úlu musíš včely kouřem nebo vodou z rosičky uklidnit. Před prohlídkou musíš vědět, co se včelstvem budeš dělat a zkrátit práci na co nejkratší dobu. A taky nechoď ke včelám před bouřkou, to jsou bodavé. Je to stejné, jako bys přišel do domácnosti své vyvolené, v době, kdy je tam dusno. To bys taky mohl nějakou chytit a nevěděl bys odkud a od koho.“ Často jsem se touto moudrostí úspěšně řídil, a to nejen u včel.

Léčitelství s podporou odborníků

Život včel mě okouzlil natolik, že jsem v tomto oboru získal kvalifikaci učitele včelařství se specializaci přednášek na včelí produkty a jejich léčivé účinky.

Využívání včelích produktů v léčitelství bylo až do loňského roku nekoordinované. Po vzoru národních apiterapeutických společnostech v Rakousku a dalších evropských zemích působí u nás Česká apiterapeutická společnost - ČAPIS.

První její významnou akcí byla loni v únoru v Brně pořádaná akce Dech včely. Letos v dubnu se ve včelařském areálu v Chlebovicích, okr. Frýdek -Místek konal 2. apiterapeutický den ČAPIS, určený hlavně pro nevčelařskou veřejnost pro níž byl uspořádán cyklus přednášek o včelích produktech v léčitelství s demonstračním předvedením účinků ušních svící a očišťující medové masáže.

Podrobněji se lze o minulých i připravovaných akcí dozvědět na stránkách www.capis.cz, které rozšiřují seznam míst a odborníků zabývající se v ČR léčení včelími produkty.

Včelařská modlitba

V závěru svého velmi krátkého pojednání o včelách, jejich produktech a včelařích si dovolím vzpomenout na návštěvu v chovatelské a šlechtitelské stanici Jaroslava Sedláčka v Příšovicích na Plzeňsku. Našel jsem zde zarámovanou včelařskou modlitbu, která nejvýstižněji vypovídá o vztahu dobrého včelaře ke svým svěřenkyním.

Poznámka autora: Tento článek není odbornou radou. Veškeré zdravotní problémy zde uvedené, diagnózu a léčbu konzultujte se svým lékařem.

Ing. Zdeněk Kulhánek,
učitel včelařství, člen ČAPIS

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Čeština‎EnglishFrançaisDeutschMagyarPolskiEspañol