Menu
Total

IV. Apiterapeutický den v Nasavrkách

0 Comment


V sobotu 7. 4. 2018 se konal v Nasavrkách ve včelařském učilišti již 4. Apiden. Sešli se zde včelaři, členové České apiterapeutické společnosti, ale i zájemci o apiterapii a využití včelích produktů pro své zdraví z řad nevčelařů. Tématem celého dne byl apidomek.

A co to vlastně apidomek je? Je to včelí dům určený k léčbě úlovým vzduchem. Při vdechování vzduchu, který včely produkují v úlu, se pročišťují nejen plíce, ale celý organismus. Teplé výpary nektaru, pylu a  propolisu pronikají do plicních sklípků a čistí tak organismus. A žihadel se bát nemusíte, do apidomečku se včelky nedostanou.

Ještě než jsme probrali apidomky ze všech stran, seznámila nás koordinátorka vědecko-farmaceutické sekce PharmDr. Gabriela Uxová o tom, jak je či spíše není apiterapie obsažena v legislativě. Vlastimil Dlab představil různé typy apidomků z hlediska výstavby a Monika Jindrová zase jejich využití v zahraničí. Zahraniční host pan Karl Vogrinčič se podělil o zkušenosti s využíváním apiterapie ve Slovinsku. Před přestávkou nechyběla praktická ukázka využití medových zábalů, voskových obkladů a tělových svící v domácích podmínkách od Moniky Jindrové a po obědě jsme nedočkavě vyrazili na školní včelnici, kde jsme navštívili nově vybudovaný apidomek, který bude učiliště v budoucnu využívat i pro veřejnost. Po celý byly v předsálí vystaveny novinky na českém trhu:

  • Propolisový difuzére, který je určený pro automobily, kamiony a karavany a je navržen pro ty, kteří tráví spoustu času na cestě.
  • Difuzére ve tvaru včelky nebo dřevěný difuzér, který uvolňuje kapsli propolisu se vzácnými účinky a má terapeutické vlastnosti
  • Oba difuzéry mohou být rovněž vybaveny ionizérem, který posiluje příznivé dezinfekční vlastnosti propolisu. Mohou se užívat v domácnostech, ale i v kancelářích, školkách, školních třídách, čekárnách, obchodech a veřejných prostorách
  • Inhalátory na dýchání úlového vzduchu - s ventilátorem i bez.

Kamila Rubešová
členka ČAPIS

 

Čeština‎EnglishFrançaisDeutschMagyarPolskiEspañol