Menu
Total

Apisinterapie „z Portugalska“

0 Comment


Terapie včelím jedem je zajímavým tématem pro většinu lidí, kteří se jakkoliv o apiterapii zajímají. Jedním ze způsobů, jak získat informace, je navštívit přednášku terapeutů, kteří se touto metodou aktivně zabývají. V tomto případě se konkrétně jednalo o jednodenní workshop “Terapie včelím jedem” (30.1.2016), který vedl portugalský apiterapeut Antonio Couto.

Kdo je Antonio Couto?
Portugalský specialista zabývající se apiterapií, mikroapipunkturou, výživovým poradenstvím, fytoterapií a Jin Shin Jyutsu. Spoluzakladatel organizace “Bees for life”. Prezident Portugalské apiterapeutické společnosti, prezident společnosti „BeeClinic, Lda“.

Obsah přednášky byl široký, pojímající informace o včelím jedu obecné i specifické pro výkon terapie, teoretické i praktické. Cílová oblast – terapie včelím jedem – mikroapipunktura. Použití včelího jedu je známé v mnoha lékařských oborech. Obecně se dá říci, že zlepšuje prokrvení, má okamžité prozánětlivé a sekundárně protizánětlivé účinky, bolest tišící efekt, ovlivňuje hypofýzokortikální systém, zpomaluje růst nádorových buněk, ovlivňuje imunitní systém… Podle toho se liší jednotlivé indikace, které se vztahují vždy ke konkrétnímu klientovi a situaci. Jedu se využívá jak pro prevenci, tak pro terapii.

Mezi kontraindikace patří samozřejmě alergie na včelí jed, dále např. pokročilá stadia cukrovky, poškození ledvin a jater, srdeční nedostatečnost a endokrinních onemocnění, těhotenství, vážná psychiatrická onemocnění…

Reakce, které při aplikaci jedu můžeme pozorovat se dají rozdělit na ty běžné lokální okamžité (bolest, zteplání, zarudnutí, otok – tyto nám dávají informaci o typu klienta a jeho obtížích), dále lokální reakce opožděné (výrazné svědění či zarudnutí a bolest v hloubce), mohou se vyskytnout samozřejmě i reakce systémové, které ohrožující nejsou (zánět nosní sliznice či spojivek, lehké dýchací obtíže, nevolnost, lehký pocit slabosti a pocení, přesto je třeba klienta sledovat pro možnost nástupu reakcí, které mohou být již ohrožující – generalizovaný otok či zarudnutí, výrazná bledost, dušnost s kolapsem a rozvojem šoku, což již může znamenat život ohrožující stav.

Antonio Couto se specializuje na “mikroapipunkturu”, což je metoda vycházející z japonské tradice. Žihadlo je odebíráno živé včele a použito k mikrovpichům do kůže klienta. Mikroapipunktura je oproti “klasické terapii” méně bolestná a více efektivní (jedno žihadlo se využije pro více vpichů).

 

 

 

 

Včely jsou transportovány ve spec. boxu - viz. obrázek 1.

Důraz se klade na handling, tedy na provedení, jak je žihadlo odebíráno a pozici, ve které je používáno - viz. obrázek 2.

Příklady použití apipunktury:
kosmetické použití, stimulace meridiánů, ošetření jizev, různé bolestivé a zánětlivé stavy, ošetření zánětu dásní… Mikroapipunktura se užívá v různé síle, závisející od časové prodlevy mezi odstraněním žihadla a vpíchnutím do kůže klienta. Při každém sezení se využívají určité body na základě akupunktury. “Recepty” nelze globalizovat, neboť každý jednotlivec je jedinečný.

Apiterapie obecně se řadí mezi “celostní ošetření” a je proto potřeba takto k ní přistupovat!

MUDr. Jan Gottvald
(člen České apiterapeutické společnosti – www.capis.cz)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Čeština‎EnglishFrançaisDeutschMagyarPolskiEspañol